מאמרים >

מכירת דירה שהתקבלה בירושה בפטור ממס שבח

 

 

מכירת דירה שהתקבלה בירושה בפטור ממס - דותן לוי עו"ד ונוטריון

בישראל לא קיים מס עיזבון או מס על ירושה. גם לפי חוק מיסוי מקרקעין, קבלת דירה בירושה איננה נחשבת לעסקה במקרקעין, וככזו איננה חייבת במס. יחד עם זאת, מכירת הדירה על ידי היורש לצד שלישי היא עסקה במקרקעין לכל דבר ועניין, ולכן חייבת במס שבח.

מכירת דירה שהתקבלה בירושה היא כמעט הכרח, בעיקר במצב בו מספר יורשים מתחלקים בבעלות על הדירה. כמו במקרים אחרים של מכירת דירה, גם במכירת דירה שהתקבלה בירושה, השאיפה היא לקבל פטור ממס שבח, ששיעורו עד 25% מהשבח שנצבר מיום רכישת הנכס על ידי המוריש (אם המוריש נפטר לאחר 1.4.1981. אם הוא נפטר לפני כן, השבח מחושב מיום הפטירה).

שימוש בפטור כללי ממס שבח

ניתן למכור את דירת הירושה תוך שימוש בפטורים הכלליים ממס שבח, שהם פטורים אישיים. לדוג', מי שאיננו בעל דירה, למעט דירת הירושה, יכול להשתמש בפטור של דירה יחידה. אולם, שימוש בפטורים הכלליים אינו רצוי מ-2 סיבות: ראשית, לא לכל אחד עומד פטור כללי בכל רגע נתון, שכן הזכאות לפטור תלויה בהיסטוריית המכירות והבעלויות על דירות של המוכר ושל בן זוגו וילדיו הקטינים. שנית, שימוש בפטור כללי ימנע קבלת פטור בעתיד לתקופה של שנה וחצי לפחות.

פטור מיוחד ממס שבח במכירת דירה שהתקבלה בירושה

הדרך הרצויה היא שימוש בפטור המיוחד לדירות ירושה. מי שזכאי לפטור נהנה גם מעצם הפטור וגם מכך ששימוש בפטור זה לא מונע ממנו להשתמש מיד לאחר מכן בחלק מהפטורים האחרים. כדי לזכות בפטור יש לעמוד במספר תנאים ספציפיים:

המוכר הוא בן זוגו של המוריש, או צאצא של המוריש, או בן זוגו של צאצא של המוריש;

לפני פטירתו היה המוריש בעלים של דירת מגורים אחת בלבד;

אילו היה המוריש עדיין בחיים ומוכר את דירת המגורים, היה פטור ממס בשל המכירה;

בנוסף, כדי לזכות בפטור יש לעמוד בתנאים כלליים נוספים הנדרשים לכל הפטורים לדירת מגורים.

מכירת דירה יחידה בפטור כאשר למוכר חלק בדירת ירושה

השימוש בפטור החל על דירה יחידה אפשרי גם כאשר למוכר חלק בדירת ירושה. בעבר, היה הפטור מותנה בכך שחלקו של המוכר בדירת הירושה אינו עולה על 1/3. בתיקון 85 לחוק, מיום 6.4.16 הוגדל החלק האמור ל- 1/2. יחד עם זאת יש לזכור כי שימוש בפטור של דירה יחידה כאשר קיימת במקביל מחצית (או פחות) מדירת ירושה, ימנע בעתיד מכירת חלק זה בפטור של דירה יחידה (אף אם מתקיימים יתר תנאי הפטור), אך לא בפטור המיוחד לדירת ירושה (בהתקיים יתר התנאים).

לסיכום

בדיקת הזכאות לפטור איננה פשוטה, וכדאי להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום, גם כדי שיציע פתרון אופטימלי למקרה שאין זכאות לפטור המיוחד. כדאי גם להביא בחשבון את תנאי הפטור בין יתר השיקולים של המוריש בעת היערכות להעברת הנכסים לדור הבא.

 

דותן לוי, עו"ד ונוטריון 08-9714613; 050-8664844;

הכותב הינו בעל משרד עורכי דין במודיעין המתמחה במקרקעין ובמיסוי מקרקעין

עו"ד דותן לוי מעניק שירותי נוטריון בעברית ובאנגלית

 

 

דותן לוי - משרד עו